Gazowe pompy ciepła

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na gazowe pompy ciepła firmy ROBUR.
  • Prezentacje

Ekologiczna energia

w Twoim domu
Zasada działania gazowych pomp ciepła

W brany chłodniczej i grzewczej pojawiają sie nowe rozwiązania, które są bardziej przyjaźne dla środowiska i mniej problematyczne dla użytkownika. Sytuacja na rynku paliw spowodowała, że coraz częściej wykorzystuje się odnawialne źródła energii. Obecnie powszechnie stosuje się takie urządzenia, jak: turbiny wiatrowe, kolektory i ogniwa słoneczne czy pompy ciepła. Prowadzone są ciagłe prace nad zastosowaniem paliwa wodorowego i ogniw paliwowych. Ze względu na zanik warstwy ozonowej z użycia wycofywane sa czynniki chłodnicze na bazie weglowodorów, a powracają czynniki naturalne, takie jak: dwutlenek wegla czy amoniak.
Amoniak stosowany jest powszechnie w systemach absorpcyjnych, które pozwalają odzyskiwać energię z ciepła odpadowego. Ciepło odpadowe jest jednakże bardzo kłopotliwym nosnikiem energii, ponieważ pochodzi z różnego rodzaju procesów produkcyjnych i technologicznych i jest od nich ścisle uzależnione. Firma Robur, która od ponad 50 lat funkcjonuje w branży grzewczej, proponuje innego typu rozwiązanie. Zamiast wykorzystania energii odpadowej stosowany jest palnik gazowy, który podgrzewa warnik pompy i powoduje uruchomienie procesu termodynamicznego. Wytwarzane indywidualnie ciepło do napędu urządzenia pozwala stosować je w dowolnym miejscu i w dowolnym czasie.
Pompy ciepła i chillery firmy Robur produkowane są w wielu wersjach. W swojej ofercie firma ma urządzenia, które mogą wytwarzac tylko ciepło, tylko chłód lub jednocześnie produkować wodę lodową i podgrzewać wodę na potrzeby grzewcze i użytkowe. Standardowo, każde urządzenie składa sie z tradycyjnego układu chłodniczego (parownik, skraplacz, zawory rozprene itd.) oraz sprężarki termicznej (absorber, warnik, pompa i zawór rozprężny).
Ciepło dostarczane do warnika powoduje odparowanie amoniaku z roztworu bogatego. Pary amoniaku oddają ciepło na skraplaczu (podgrzewając wodę). Następnie czynnik kierowany jest na zawór rozprężny. Za zaworem ciekły amoniak o niskim ciśnieniu wędruje do parownika, gdzie pobiera ciepło i odparowuje. Pary amoniaku absorbowane są przez roztwór ubogi w absorberze i następnie wtłaczane do warnika.
Ciepło oddawane w absorberze i w skraplaczu wykorzystywane jest do przygotowania ciepłej wody na potrzeby ogrzewania i użytkowe, natomiast parownik pompy może być wykorzystywany do produkcji wody lodowej.
W ofercie firmy dostępne są 4 modele absorpcyjnych pomp ciepła:
Pompa ciepła GAHP-A – to urządzenie wykorzystujące jako dolne źródło powietrze atmosferyczne. Moc grzewcza pojedyńczej jednostki wynosi 38,3 kW. Łaczna moc jednego zestawu 5 modułów, to 191,5 kW. Urządzenie podgrzewa wode do temperatury 65°C. Sprawność nominalna tych urządzen dochodzi do 165% i tak, jak w przypadku spreżarkowych pomp ciepła zmienia sie w zależności od temperatury zewnętrznej, jednakże zmiany te nie sa tak gwałtowne jak ma to miejsce w urządzeniach spreżarkowych.
Wersja rewersyjna GAHP-AR powietrze/woda ma moc dla jednego zestawu od 35,2 do 176,5 kW. Urządzenie to może równie produkowac chłód – wydajność chłodnicza od 16,9 do 84,5 kW. Ciepła woda podgrzewana jest do temperatury 60°C, natomiast woda lodowa osiąga temperaturę 3°C. Sprawność grzewcza urządzenia dochodzi do 149%, chłodnicza 67%.
GAHP-GS jest pompą ciepła wykorzystujacą grunt jako dolne zródło ciepła niskotemperaturowego. Moc grzewcza pojedynczego urządzenia wynosi 37,6 kW. Urządzenie podgrzewa wodę do temperatury 65°C. W stosunku do sprężarkowych pomp ciepła koszt wykonania wymiennika gruntowego jest do około 50% niższy. Nominalna sprawność urzadzenia G.U.E. dochodzi do 170%. Moc urządzenia, ze względu na małe wahania temperatury gruntu, utrzymuje się praktycznie na stałym poziomie przez cały rok. Urządzenie może również produkować chłód droga free cooling’u wykorzystując tylko sondy gruntowe lub w sposób aktywny z wykorzystaniem palnika gazowego. Zrzucając ciepło do gruntu podczas wytwarzania chłodu w okresie letnim następuje regeneracja dolnego źródła. Ciepło to bedzie wykorzystane w okresie zimowym.
GAHP-WS – pompa ciepła typu woda/woda, pozwalająca na jednoczesne wytwarzanie ciepłej wody użytkowej i wody lodowej. Moc grzewcza urządzenia wynosi 43,9 kW. Urządzenie dzięki jednoczesnej produkcji ciepła i chłodu jest w stanie uzyskać sprawność do 244%, ponieważ przy tej samej ilosci paliwa dostarczonego do palnika uzyskujemy jednoczesnie 43,9 kW ciepła i 17 kW chłodu. GAHP-WS podgrzewa ciepłą wodę użytkową do temperatury 65°C i przygotowuje wodę lodową o temperaturze do 3°C.
Oferta
powrót do góry

Partnerzy

O Firmie SCADA Oferta Certyfikaty Partnerzy Kontakt